Skip to main content

Pranje zuba je najvažniji deo vaše oralne higijene i efikasan način da očuvate opšte oralno zdravlje. Izvođenje odgovarajuće tehnike može da spreči stvaranje kamenca, bolesti desni, karijes, loš zadah i mnoga druga oralna stanja.

Međutim, da biste postigli najbolje moguće rezultate, potrebno je da imate odgovarajuća znanja i alate. Stoga vam ovde dajemo 7 preporuka koje možete preduzeti da poboljšate oralno zdravlje i održite zdrav osmeh:

Koristite odgovarajuću četkicu za zube

Korišćenje pogrešne četkice za zube može prouzrokovati više štete nego koristi u ustima. Pranje zuba tvrdom četkicom za zube može dovesti do habanja na vratu zuba i recesije desni. Stoga vam preporučujemo da kupite meku četkicu za zube sa ravnim i ravnim vlaknima kako biste izbegli povredu zuba i desni.

Koristite pastu za zube sa fluorom

Nejasno o komercijalnom brendu koji odaberete, uverite se da sadrži fluorid iznad 1400 ppm. Upotreba paste za zube sa fluorom je neophodna da bi vam pomogla da se borite protiv bakterija u ustima i odbranite zube od demineralizacije tokom dužeg perioda. Bez obzira na to, nemojte u potpunosti puniti četkicu za zube pastom za zube. Količina grede je dovoljna za odrasle, a pirinčana greda za decu.

Koristite ispravnu tehniku

Američka stomatološka asocijacija (ADA) preporučuje da perete zube pod uglom od 45° u odnosu na desni, primenjujući blagi pritisak na unutrašnje i spoljašnje površine zuba. Pokreti treba da budu poput kratkih poteza, povlačeći četkicu za zube napred-nazad i prateći redosled da ne zaboravite nijednu tačku. Kasnije, četkajte površine za žvakanje kutnjaka i postavite četkicu za zube vertikalno da biste očistili unutrašnji deo prednjih zuba. Na kraju, ne zaboravite da operete jezik, praveći ekspulzivne pokrete dok ne bude potpuno čist.

Ovom tehnikom možete ukloniti većinu mesta i bakterija sa zuba, desni i jezika.

Perite zube najmanje dva minuta

Kraće pranje zuba može ukazivati na to da preskačete ili da vam nedostaju neka ključna mesta u ustima. Zato, uzmite si vremena i pokušajte da provedete najmanje 2 minuta u tehnici četkanja zuba, uključujući i jezik. Međutim, nemojte preuveličavati vreme koje provodite sa njim, jer duže i teže četkanje zuba može oštetiti vaša tkiva.

Perite zube posle obroka, ne pre

Obično peremo zube dva puta dnevno, nakon buđenja i pre spavanja. Međutim, idealna situacija je pranje zuba nakon svakog obroka, uključujući grickalice. Bez obzira na to, trebalo bi da izbegavate pranje četkanja odmah nakon jela, posebno kada jedete ili pijete kiselu hranu i piće. Ako perete zube posle doručka, pokušajte da sačekate najmanje 20 minuta, a ako ne možete da sačekate, operite ih pre ili isperite usta sa puno vode ili vode za ispiranje usta.

Čistite zubnim koncem najmanje jednom dnevno

Kada koristite zubni konac, eliminišete sav plak i bakterije do kojih vaša četkica za zube ne može da dopre, posebno onu koja se nalazi između zuba. U suprotnom, ovaj plak može izazvati karijes i oboljenje desni, čak i ako izvodite savršenu tehniku četkanja. Stoga, koristite konac najmanje jednom dnevno, posle ili pre upotrebe četkice za zube.

Ostali saveti koje treba da uzmete u obzir

Pokušajte da uključite upotrebu vode za ispiranje usta u svoju svakodnevnu oralnu higijenu. Takođe, razmislite o promeni ishrane da biste smanjili šećer i slatku hranu za zdravije alternative. Štaviše, držite četkicu za zube na čistom mestu, gledajući nagore i odvojeno od drugih.

Na kraju, ne zaboravite da redovno posećujete svog stomatologa i održavate svoje higijenske navike kako biste garantovali odlično oralno zdravlje.

— Dr. Samuel i Doktor stomatološke hirurgije (D.D.S) sa Centralnog univerziteta Venecuele. Takođe je član Nacionalnog koledža stomatoloških hirurga Venecuele. Ima skoro 10 godina iskustva u opštoj stomatologiji.

Ostavite komentar