Skip to main content

Loš zadah ili halitoza obično su rezultat loših zubnih zdravstvenih navika ili može biti znak drugih zdravstvenih problema. Takođe se može pogoršati vašom ishranom i drugim nezdravim životnim navikama.

Loše navike i loš zadah

Redovno četkanje i čišćenje zubnim koncem su od vitalnog značaja za dobru oralnu higijenu. Ako ne održavate dobre oralne navike, čestice hrane mogu ostati zaglavljene u ustima što podstiče rast bakterija između zuba, oko desni i na jeziku, uzrokujući loš zadah.

Za one koji nose proteze, pravilno čišćenje njihovih proteza je veoma važno. Ako to ne učinite, to će dovesti do razvoja bakterija na njemu, što će rezultirati lošim zadahom.

Duvan – cigarete ili drugi oblici proizvoda na bazi duvana, takođe mogu izazvati loš zadah i iritirati desni.

Zdravstveni problemi povezani sa lošim zadahom

Ako osećate uporni loš zadah ili loš ukus u ustima, ovo može biti znak upozorenja za bolest desni. Bolest desni je uzrokovana nakupljanjem lepljivog biofilma, plaka na zubima. Kada se plak nastavlja, akumulacija bakterija iritira desni. Ako se ne leči, bolest desni može oštetiti desni i kost vilice.

Ostali stomatološki uzroci lošeg zadaha uključuju loše prilagodene proteze, gljivične infekcije usta i zubni karijes (šupljine).

Suva usta/kserostomija može biti nuspojava raznih lekova, nekih sistemskih bolesti, problema sa pljuvačnim žlezdama ili neprekidnog disanja na usta.

Pljuvačka je neophodna da bi usta bila vlažna, neutralisale kiseline koje stvara plak i isprale mrtve ćelije koje se nakupljaju na jeziku, desni i obrazima. Kada se proizvodi nedovoljno pljuvačke, ove ćelije se razlažu i mogu izazvati loš zadah.

Kako sprečiti?

Loš zadah se može sprečiti

  1. Praktikovanje dobre oralne higijene – četkanje zuba dva puta dnevno pastom sa fluorom da biste uklonili ostatke hrane i plak. Ne zaboravite da operete i jezik. Koristite zubni konac za uklanjanje čestica hrane i plaka između zuba.
  2. Posetite svog stomatologa najmanje jednom godišnje. Uz detaljan oralni pregled i profesionalno čišćenje zuba, vaš stomatolog može otkriti i lečiti parodontalnu bolest, suva usta ili druge probleme koji mogu biti uzrok lošeg mirisa iz usta.
  3. Pokušajte da prestanete da pušite i žvaćete proizvode na bazi duvana ako je moguće.
  4. Piti dosta vode. Ovo će zadržati hidrataciju usta.
  5. Skinite proteze noću i dobro ih očistite pre nego što ih sledećeg jutra nosite u ustima.

U zavisnosti od uzroka, dalji tretman za loš zadah može varirati. Za probleme u vezi sa oralnim zdravljem, vaš stomatolog će raditi sa vama kako bi vam pomogao da bolje kontrolišete to stanje. Ako se smatra da je vaš loš zadah uzrokovan osnovnim zdravstvenim stanjem, vaš lekar primarne zdravstvene zaštite bi mogao da vam bolje pomogne.

Ostavite komentar