Skip to main content

Mnogi ljudi pate od kiselog ukusa u ustima. Bol u ušima i vratu su uobičajeni neželjeni efekti neprijatnog ujeda. Ovo bi mogao biti početak TMJ. Temporomandibularni zglob (TMZ) spaja vašu donju vilicu (donju vilicu) sa vašom lobanjom. Zglob se nalazi ispred vaših ušiju sa obe strane glave. Pomaže vam da govorite i jedete tako što dozvoljava da se vilica otvori i zatvori. Kada je vaš zagriz isključen, to može izazvati probleme sa TMZ. Iako neki pacijenti mogu biti u iskušenju da ignorišu probleme sa ugrizom, problemi sa TMZ će se pogoršati. Postoje različite okolnosti koje mogu uzrokovati neusklađenost vaših zuba, ali situacija može biti teško popraviti ili nedostatak znanja vašeg stomatologa može biti problem.

Šta se dešava ako nemate pravi zalogaj?

Mnogi od nas su u detinjstvu imali korekciju zagriza jer nam se zubi nisu uklapali i nisu bili pravilno poravnati da bi kasnije u životu održali dobro oralno zdravlje. Loš zagriz, poznat i kao malokluzija, je poremećaj u kome su zubi pogrešno postavljeni. Ugriz i podgriz su dve najčešće vrste malokluzije. Problemi sa TMZ mogu biti pogoršani ili uzrokovani nepravilnim zagrizom, što uzrokuje bol i nelagodnost u ustima i vilici. Loše poravnanje vilice je drugi, važniji razlog zašto se naši zubi ne slažu. Prvi korak u ispravljanju lošeg zagriza ili pogrešno postavljene vilice je upoznavanje sa dostupnim terapijama. TMJ/TMD je najverovatnije uzrok ukočenosti vilice, nelagodnosti i zvukova kliktanja. Uporne glavobolje takođe mogu biti uzrokovane neusklađenim ugrizom i TMZ.

Kako prepoznati da zalogaj nije u redu?

Kako otkriti da vaš zalogaj nije sasvim u redu:

Čini se da su vam zubi na jednoj strani viši od druge.
Stavite prst na jedan zub pre nego što pređete na druge.
Žvakanje tog zuba/strane usta je nežno.
Nešto se ne oseća isto kao ranije.
Najviše vam smeta kada žvaćete ili konzumirate.

Šta je sa mojim zalogajem koji je sada loš?

Erodirane površine zuba mogu promeniti vaš zagriz ako imate bruksizam. Stari zubni radovi (kao što su kruna ili most) mogu se istrošiti ili oštetiti u bilo kom trenutku, a čak i skromne izmene mogu uticati na ukupnu ravnotežu vašeg zagriza. Stomatološki tretman za rešavanje problema će rezultirati uravnoteženim zagrizom.

Da li je moguće da zubar prilagodi vaš zagriz?

Poseta ortodontu, koji može da prepiše ortodontske proteze, retejnere ili palacijalne ekspandere za ispravljanje i repoziciju zuba, prvi je korak u ispravljanju lošeg zagriza izazvanog malokluzijom.

Šta uzrokuje ekstremno loš zalogaj?

Najčešći tipovi malokluzije su pregrizni, podgrizni i unakrsni ugrizi. Kada gornji zubi preklapaju donje zube, to je poznato kao prezagriz. Kada se donji zubi preklapaju sa gornjim zubima, to je poznato kao podgriz. Loši ugrizi se mogu podeliti u dve kategorije. Prvi je stomatološka malokluzija, što je stanje koje pogađa samo zube i ne utiče na kost vilice. Sledeći faktori doprinose malokluziji zuba:

Zadnji zubi koji su izvađeni ili nikada nisu razvijeni
U ustima su dodatni zubi
Sisanje palca i prekomerna upotreba dude su uobičajene prakse u detinjstvu.
Zubi se guraju napred guranjem jezika.

Tretmani za korekciju zagriza i podgriza zuba

1. Proteze

Odrasli i deca podjednako koriste proteze da poprave zagrize. Lečenje dece počinje između osam i četrnaest godina. Pošto zubi i vilica nisu u potpunosti razvijeni i lako se menjaju u mladosti, lečenje pregriza je posebno korisno. Proteze za odrasle takođe mogu biti dobra opcija za ortodontski tretman. Međutim, ispravljanje preteranog zagriza kod odrasle osobe traje duže nego kod mladog deteta.

2. Uklanjanje zuba

Ovo je postupak za uklanjanje prekomernog zagriza izazvanog previše zuba u ustima. Preostali mlečni zubi se vade kod mladih i tinejdžera. Samo teške pregrize kod odraslih zahtevaju ekstrakciju zuba.

3. Reverzna zamena zuba

Zamena i restauracija zuba se koriste za lečenje pregriza uzrokovanih nedostajućim ili oštećenim zadnjim zubima.

4. Preduzetnici

Furniri su vrsta zubnih ljuskica koja se može koristiti za konturiranje zuba i lečenje manjih zagriza.

Lečenje nepravilne okluzije skeleta i nepravilnog položaja vilice

Malokluzija skeleta je loš zagriz uzrokovan strukturnom ili pozicionom greškom u kostima usta. Uzrok prekomernog zagriza često je ograničen na zube. Većina podgriza je, s druge strane, uzrokovana neusklađenošću donje vilice, koja je prisutna od rođenja. Poteškoće u ishrani, poteškoće u govoru i hronični bol u vilici su simptomi značajnog podgriza. Pošto je malokluzija skeleta uzrokovana neusklađenošću vilice, tretman korekcije vilice takođe leči malokluziju skeleta. Sledeće su najpopularnije procedure za popravku čeljusti:

1. Naramenice za pokrivala za glavu

Krivi zubi, zbijeni zubi i neusklađene vilice se ispravljaju njima. Da bi se popravio ozbiljan podgriz, retrakcioni naramenici za glavu povlače gornju vilicu unazad. Da bi se popravio ozbiljan zagriz, protrakcioni naramenici za glavu guraju donju vilicu napred.

2. Ekspanderi u gornjoj vilici

Koriste se za ispravljanje podgriza u skeletu. Gornje nepce je opremljeno žičanim okvirom koji se naziva ekspander vilice. Deluje tako što povlači gornju vilicu nazad do nivoa donje vilice tako što je širi.

3. Hirurgija vilice

Ortodontski tretmani kao što su proteze i maske za lice mogu samo povremeno pomoći. Operacija za popravljanje vilice može biti vaša jedina opcija. Za završetak lečenja potrebno je tri godine. Upotreba proteza i drugih ortodontskih procedura za početak poravnanja zuba i vilice je prvi korak ovog tretmana. Druga faza postupka je ortognatska hirurgija vilice, u kojoj maksilofacijalni hirurg koristi metalne ploče, šrafove i žice da premesti ili preoblikuje vilicu. Samo u najozbiljnijim okolnostima treba razmotriti operaciju vilice.

Zaključak

Korekcija ugriza retko zahteva operaciju; u većini slučajeva dovoljan je ortodontski lek. Bez obzira na problem, stomatolog će predložiti plan lečenja koji je prilagođen vašim specifičnim zahtevima. Fairivill proizvodi su razvijeni da pomognu u održavanju zdravlja kako atraktivnih nadoknada tako i prirodnih zuba.

Ostavite komentar